menuordersearch
owj1.com

انتخاب یک محل تمرین و انجام تمرینات تناسب اندام

تماس با ما پاسخگوی سریع 09106454535
جستجو
۱۳۹۵/۶/۶ شنبه
(0)
(0)
انتخاب یک محل تمرین و انجام تمرینات تناسب اندام
انتخاب یک محل تمرین و انجام تمرینات تناسب اندام
انتخاب یک محل تمرین و انجام تمرینات تناسب اندام


انتخاب یک محل تمرین
بر اساس اعلام اتحادیه‌ی بین‌المللی باشگاه‌های ورزشی و سالن‌های تمرین (IHRSA) در آمریکا بیش از 17000 باشگاه ورزشی با عددی بالغ بر 33 میلیون عضو وجود دارد. این باشگاه‌ها می‌توانند محیطی جذاب، ایمن و کارآمد را برای تمرین و ارتقای سلامتی افراد مهیا کنند؛ اما کیفیت ابزارها و سطح حرفه‌ای پرسنل و رشته‌ها و برنامه‌های تمرینی آن‌ها بسیار متفاوت است؛ بنابراین هر فرد باید قبل از انتخاب باشگاه، کیفیت آن را از همه نظر ارزیابی کند. باشگاه باید طبق تمامی مقررات، آیین نامه‌ها و استانداردهای لازم از جمله قوانین ملی، محلی و سایر آیین نامه‌های حرفه‌ای و صنفی عمل کند. یک باشگاه خوب باید محیطی ایمن برای تمرین فراهم کند. این ویژگی شما را قادر می‌سازد که از دستگاه‌هایی مطابق فناوری روز بهره ببرید و انواع رشته‌ها و برنامه‌های تمرینی را اجرا کنید. رشته‌های ورزشی گروهی نیز به شما کمک می‌کنند تا ضمن آشنایی با افراد جدید، در محیطی جمعی و سرزنده تمرین کنید.

قبل از ثبت نام
چند باشگاه مختلف را ببینید و بررسی کنید. برخی باشگاه‌ها هستند که برای یک جلسه یا یک هفته، اجازه‌ی عضویت رایگان آزمایشی را به شما می‌دهند. به باشگاه بروید و در مورد امکانات مختلف آن سؤال بپرسید. کلاس‌ها و برنامه‌ها را ببینید، به نزدیک بودن باشگاه به محل زندگی خود توجه کنید. نکات زیر را هم در نظر بگیرید:
 1. آیا نوع برنامه‌ها و رشته‌هایی که آن باشگاه ارائه می‌کند مورد علاقه‌ی شما هست؟
 2. آیا مربیان کارآزموده و حرفه‌ای مسئول نظارت بر ورزشکاران‌اند یا خیر؟
 3. آیا پرسنل باشگاه و مربیان، برنامه‌ی تمرینی را متناسب با نیازهای خاص هر فرد طراحی می‌کنند؟
 4. آیا برنامه‌های ویژه‌ای برای افرادی که مشکل خاص پزشکی دارند وجود دارد؟
 5. آیا باشگاه، رشته‌ها را بر اساس گروه‌های سنی مجزا ارائه می‌دهد یا خیر؟
 6. آیا برنامه‌ی مکمل تمرینی ویژه‌ی هر فرد برای رسیدن وی به تناسب اندام ارائه می‌شود یا خیر؟
 ایمنی
پرسنل باشگاه باید توانایی و دانش لازم در برابر آسیب‌های ورزشی محتمل و یا اتفاقات غیر مترقبه را برای حفاظت از سلامتی ورزشکاران عضو دارا باشند. همچنین آن‌ها باید اطلاعات لازم را در مورد آسیب‌های بالقوه‌ی کار با دستگاه‌های ورزشی و راه‌های جلوگیری از آن‌ها به شما ارائه دهند. ضمناً در موضوع ایمنی، این مسائل را هم بررسی کنید:
 1. آیا باشگاه برنامه‌ی مدونی برای مقابله با حوادث غیرمترقبه تهیه کرده و در معرض دید ورزشکاران قرار داده است؟
 2. آیا باشگاه امکانات سخت افزاری و ابزارهای لازم برای اجرای اقدامات مواجهه با حوادث غیرمترقبه را دارد؟
 3. آیا دستگاه شوک الکتریکی (AED) در باشگاه موجود است؟
 4. آیا باشگاه پاکیزه است و به خوبی نگهداری و نظافت می‌شود؟
 5. آیا باشگاه عاری از خطرات فیزیکی و محیطی است؟
 6. آیا نور باشگاه کافی است؟
 7. آیا باشگاه امکانات مناسب گرمایشی، سرمایشی و تهویه را دارا است؟
 8. آیا پارکینگ مناسبی برای خودروها دارد؟
معاینات لازم قبل از شروع تمرینات (چک سلامت فردی)
هر فرد بالغی باید قبل از شروع تمرینات خود مورد معاینه قرار گیرد، دقت کنید که آیا باشگاه موارد زیر را برای شما انجام می‌دهد؟
 1. آیا باشگاه برنامه‌ی معاینات قبل از تمرین (مثلاً تست PAR-Q) را برای تشخیص مشکلات احتمالی ورزشکاران انجام می‌دهد تا در صورت لزوم توسط یک پزشک یا فیزیوتراپ مورد معاینه‌ی دقیق قرار گیرند؟
 2. در کنار یک برنامه‌ی معاینه‌ی عمومی اولیه، آیا باشگاه برنامه‌ی دوره‌ای مجزایی برای معاینات پزشکی که متناسب با رشته‌ی تمرینی شما باشد دارد یا خیر؟
 3. آیا باشگاه، مشاوره‌ها و توصیه‌های لازم در رابطه با سلامت و تناسب اندام را به شما ارائه می‌کند؟
نیازهای خاص
اگر شما شرایط ویژه‌ی جسمانی (مثلاً نقص عضو یا مشکل خاص پزشکی) دارید، بررسی کنید که آیا باشگاه این امکان را دارد که با تغییر و انعطاف در برنامه‌ی تمرین، ابزارهای تمرینی و ... به نیازهای خاص شما پاسخ دهد؟

پرسنل و گواهی نامه‌های کیفیت
هر باشگاه باید کادر آموزش دیده‌ی حرفه‌ای و دارای مدارج تحصیلی و مهارتی مرتبط با آن حوزه‌ی کاری داشته باشد. مدارک حرفه‌ای مربیان باید شامل یک مدرک دانشگاهی مرتبط با حوزه‌ی ورزش و سلامت مانند علوم ورزشی، تربیت بدنی یا علوم حرکتی باشد. همچنین کادر باشگاه باید گواهی نامه‌ی تائید شده از یک سازمان معتبر ملی مانند کالج طب ورزشی آمریکا را دارا باشند. مدرک افراد باید از نظر علمی و اجرایی کاملاً مربوط به حوزه‌ی شغلی آن‌ها باشد؛ زیرا بسیاری گواهی نامه‌ها هستند که تطابق کاملی با استانداردهای مربوط به این حوزه‌ی کاری ندارند. باید بررسی کنیم که نحوه‌ی اعطای مدرک به افراد چگونه بوده و آزمونی که از آن‌ها به عمل آمده شامل چه مواد و پیش نیازهای علمی و مهارتی بوده است؟ اطمینان حاصل کنید که همه‌ی پرسنل باشگاه، مدارک و دوره‌های آموزشی خود را از یک موسسه‌ی معتبر کسب کرده‌اند.
نکات مهم در ارزیابی کادر باشگاه:
 1. آیا پرسنل باشگاه از آموزش مناسب، مدارک معتبر و تجربه‌ی کافی در آن حوزه‌ی ورزشی و در سطح معتبر و بالایی برخوردارند؟
 2. آیا تعداد پرسنل حاضر در باشگاه کافی است؟
 3. آیا تشخیص و دسترسی ورزشکاران به کادر و مربیان راحت است؟
 4. آیا پرسنل برخوردی صمیمانه و همیارانه با شما دارند؟
 5. آیا خودِ پرسنل، آموزش‌های حرفه‌ای ضمن خدمت برای ارتقای سطح خود را می‌گذرانند؟
 6. آیا کادر باشگاه، اعضای جدیدالورود را به شیوه‌ی مناسب با فضا، امکانات و برنامه‌های تمرین آشنا می‌کنند؟
 7. آیا پرسنل باشگاه مسلط بر اجرای عملیات احیای قلبی-تنفسی (CPR) استفاده از دستگاه شوک الکتریکی (AED) و انجام کمک‌های اولیه هستند؟
 8. آیا کادر باشگاه؛ دانش لازم را در مورد ویژگی‌های خاص وضعیت سلامتی و پزشکی شما دارند؟
 9. آیا مربیان می‌توانند به شما در تعیین اهداف تمرینی قابل دستیابی در طول دوره‌ی تمرین کمک کنند؟
خدمات ویژه‌ی نونهالان
اگر علاقه‌مند به استفاده از باشگاهی با رشته‌های مخصوص رده‌ی سنی نونهالان برای فرزندان خود هستید، باید دائماً بر وضعیت باشگاه محل تمرین فرزندتان نظارت داشته باشید. در برخی مناطق کشور، نظارت‌های بیرونی، آموزش‌های ویژه و گواهی نامه‌های خاصی برای کادر چنین باشگاه‌هایی اعمال می‌شود. اطمینان حاصل کنید که باشگاه، انتظارات شما برای مراقبت از ایمنی نونهالان و همچنین برنامه‌های مناسب تمرین برای آنان را برآورده می‌کند.

نکات مربوط به هزینه‌ها و امور مالی
قبل از ثبت نام به این نکات توجه کنید:
 1. آیا باشگاه شهریه دارد؟
 2. آیا شهریه‌ی آن با بودجه‌ی شما تناسب دارد؟
 3. آیا امکان عضویت آزمایشی (رایگان برای چند جلسه‌ی اول) وجود دارد؟
 4. آیا امکان انصراف از ثبت نام و پس گرفتن شهریه برای یک بازه‌ی مشخص وجود دارد؟
 5. آیا شهریه‌ها و برنامه‌های تمرینی (مدل‌های ثبت نام و پرداخت هزینه) متنوع هستند؟
 6. آیا جدول هزینه‌های دوره‌ها به صورت شفاف و مکتوب در معرض دید قرار دارد؟
 7. آیا تعهد نامه‌ی کتبی که در آن وظایف متقابل اعضا و نیز باشگاه قید شده باشد به شما ارائه می‌شود؟
 8. آیا تغییرات احتمالی در شهریه‌ها، خدمات و قوانین باشگاه طی روند مناسبی به اطلاع اعضا می‌رسد؟
 9. قبل از امضای فرم ثبت نام، مفاد آن را به دقت بخوانید و صرفاً بر اطلاعات و پاسخ‌های شفاهی ارائه‌شده از سوی پرسنل تکیه نکنید.
سؤالات کافی بپرسید تا مطمئن شوید که همه‌ی اطلاعات لازم را قبل از اتخاذ تصمیم و ثبت نام کسب کرده‌اید. گرفتن یک تصمیم آگاهانه باعث اجتناب از انتخاب باشگاهی خواهد شد که مناسب نیازهای شما نباشد. انتخاب باشگاهی با کادر حرفه‌ای و مجرب، تجهیزات به روز و پیشرفته و رشته‌ها و برنامه‌های تمرینی متنوع، یک سرمایه گذاری عالی برای پول شما و مهم‌تر از آن برای سلامتی‌تان است.

شاداب ماندن خیلی می‌ارزد!
افرادی که از نظر جسمانی تحرک لازم را داشته باشند، عمر طولانی‌تر و سلامت بیشتری هم دارند. تحقیقات نشان می‌دهد که یک برنامه‌ی ورزشی متوسط (مثلاً 30 دقیقه پیاده‌روی سریع در روز) به طرز چشمگیری بر طول عمر افراد مؤثر است. حتی افرادی که دارای علائم خطرناک جسمانی مانند فشار خون بالا و دیابت و یا حتی مصرف دخانیات هستند می‌توانند فواید فراوانی از ورزش منظم روزانه کسب کنند. همانطور که بسیاری از افرادِ دارای رژیم غذایی هم دریافته‌اند، تمرینات ورزشی به شما کمک می‌کند که روی رژیم خود بمانید و وزن کم کنید. به علاوه، ورزش می‌تواند به کاهش فشار خون هم کمک کند. تنظیم قند خون، بهبود سطح کلسترول و ساختن استخوان‌هایی قوی‌تر و متراکم‌تر نیز از فواید ورزش روزانه‌اند.
logo-samandehi
ایمیل شرکت: info@owj1.com