menuordersearch
owj1.com

کم خوابی در شب عاملی برای پرخوری در روز

تماس با ما پاسخگوی سریع 09106454535
جستجو
۱۳۹۶/۹/۹ پنج شنبه
(0)
(0)
کم خوابی در شب عاملی برای پرخوری در روز
کم خوابی در شب عاملی برای پرخوری در روز
کم خوابی در شب عاملی برای پرخوری در روز
 علاوه بر فاکتورهای ژنتیکی، فاکتورهای محیطی مانند تغییرات رفتاری و اجتماعی، پرخوری و فعالیت بدنی کم بر چاقی موثر هستند. حرکت به سمت زندگی مدرن سبب کاهش خواب افراد گردیده است. نتایج مطالعات اخیرحاکی از آن است که کم خوابى می تواند منجر به افزایش وزن در افراد شود.  متخصصین تغذیه معتقدند که کم خوابى میزان هورمون هاى مرتبط با اشتها را تغییر می دهد و سبب می گرددغلظت پلاسمایی هورمون گرلین (هورمونی که سبب افزایش اشتها می گردد) افزایش و غلظت هورمون لپتین (هورمونی که سبب احساس سیری می گردد) کاهش یابد.
اخیراً مطالعه ای در همین زمینه انجام شده است که در مجله تغذیه بالین آمریکا به چاپ رسیده است.  هدف از مطالعه اخیر مشاهده تغییراتی است که در دریافت انرژی و فعالیت بدنی بعد از کم خوابی کوتاه مدت در مردان سالم ایجاد می گردد.
در این مطالعه 12 مرد سالم با وزن طبیعی شرکت داشتند. در طول مطالعه، گروهی از افراد حدود 8 ساعت  ( بین 12 نیمه شب تا 8 صبح) و گروه دیگری از افراد حدود 4 ساعت ( از ساعات 2-6 صبح) خوابیدند. همچنین تمامی غذاهای مصرف شده و میزان فعالیت بدنی این افراد و نیز احساس گرسنگی، و میزان خواب آلودگی آنها مورد بررسی قرار گرفت.
در مقایسه با افرادی که 8 ساعت خواب در طی شب داشتند، افرادی که محدودیت در خواب داشتند، در روز بعد کالری بیشتری ( 22% بیشتر) در طول روز دریافت کردند و احساس گرسنگی بیشتری قبل از صبحانه و شام داشتند. 
نکته عملی: مطالعات قبلی  به ارتباط کم خوابی و افزایش وزن در مطالعات اپیدمیولوژیک تاکید داشته اند. اما نکته قابل توجه در مطالعه اخیر آنست که حتی یک شب محدودیت در خواب سبب افزایش دریافت غذا در افراد با وزن طبیعی در روز بعد می گردد. علاوه بر آن که می تواند بر تغییرات فعالیت بدنی و سوخت و ساز نیز موثر باشد.
telegram
logo-samandehi
ایمیل و تلفن های تماس
مدیریت سایت: 06133382515
ایمیل شرکت: info@owj1.com