menuordersearch
owj1.com

فواید تغذیه مناسب در زمان درمان سرطان

تماس با ما پاسخگوی سریع 09106454535
جستجو
۱۳۹۸/۲/۱۰ سه شنبه
(0)
(0)
فواید تغذیه مناسب در زمان درمان سرطان
فواید تغذیه مناسب در زمان درمان سرطان

فواید تغذیه مناسب در زمان درمان سرطان     تغذیه مناسب به ویژه زمانی که فرد به سرطان مبتلا باشد، اهمیت دارد، زیرا هم بیماری و هم درمان هردو، شیوه غذا خوردن فرد را تحت تاثیر قرار می دهند. سرطان و درمان آن نیز بر تحمل بعضی غذا ها و استفاده از مواد مغذی توسط بدن، تاثیر می گذارند. میزان نیاز به مواد مغذی در بیماران مبتلا به سرطان از فردی به فرد دیگر متغیر است.تغذیه مناسب به همراه درمان می تواند منجر به موارد زیر شود:
  • احساس خوشایند
  • تامین نیرو و انرژی
  • حفظ وزن و ذخایر مواد مغذی
  • تحمل بهتر عوارض ناشی از درمان
  • پایین آوردن خطر ابتلا به عفونت
  • درمان و بهبودی سریع تر
     تغذیه متناسب به معنی خوردن انواع مواد غذایی است که مواد مغذی مورد نیاز بدن برای کمک به مبارزه با سرطان را تامین می کند. این مواد مغذی شامل پروتئین، کربوهیدرات، چربی، آب، ویتامین ها، مواد معدنی  می باشند.

مواد مغذی  
1- پروتئین ها
پروتئین برای رشد، ترمیم بافت های بدن و برای سالم نگهداشتن سیستم ایمنی بدن مورد نیاز است.
هنگامی که بدن به اندازه کافی پروتئین دریافت نمی کند، ممکن است برای تامین سوخت مورد نیازش، به تجزیه عضلات بپردازد. که این امر موجب افزایش مدت زمان لازم برای بهبودی از بیماری و کاهش مقاومت به عفونت می شود. نیاز پروتئینی افراد مبتلا به سرطان اغلب بیش از حد معمول می باشد. پس از جراحی، شیمی درمانی یا پرتو درمانی معمولا پروتئین بیشتری برای درمان بافت ها و کمک به مبارزه با عفونت لازم است.
 منابع خوب پروتئین شامل ماهی، مرغ، گوشت قرمز، تخم مرغ، محصولات لبنی کم چرب، آجیل و روغن مغزها، دانه های خشک شده، نخود فرنگی و عدس، و غذاهای حاوی سویا می باشند.
 
2- چربی
چربی ها نقش مهمی در تغذیه ایفا می کنند. چربی ها و روغن ها از اسیدهای چرب ساخته شده و به عنوان یک منبع غنی از انرژی برای بدن به حساب می آیند. بدن چربی ها را تجزیه کرده و از آنها را برای ذخیره انرژی، عایق بندی بافت های بدن، و حمل و نقل برخی از انواع ویتامین ها از طریق خون استفاده می کند.
احتمالا شنیده اید که برخی از چربی ها برای شما بهتر از بعضی دیگر می باشند.
با در نظر گرفتن اثرات چربی بر قلب و سطح کلسترول، انتخاب چربی های تک غیراشباع و چند غیراشباع نسبت به چربی های اشباع یا چربی های ترانس مناسب تر می باشد.

چربی های تک غیر اشباع عمدتا در روغن های گیاهی مانند روغن زیتون، کانولا، بادام زمینی یافت می شوند.
چربی های چند غیر اشباع عمدتا در روغن های گیاهی مانند گلرنگ، آفتابگردان، ذرت و دانه کتان یافت می شوند. آنها همچنین چربی های اصلی موجود در غذاهای دریایی هستند.

چربی های اشباع شده عمدتا در منابع حیوانی مانند گوشت و مرغ، شیرکامل یا کم چرب، پنیر، و کره یافت می شوند. برخی از روغن های گیاهی مانند نارگیل، روغن هسته خرما، و روغن نخل اشباع می باشند. چربی های اشباع شده می تواند سطح کلسترول را بالا برده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد. کمتر از 10 درصد کالری شما باید از چربی های اشباع شده است.
اسیدهای چرب ترانس هنگام تبدیل روغن های گیاهی به مارگارین و یا هیدروژنه شدن، تشکیل می شوند. منابع چربی ترانس عبارتند از اسنک ها و محصولات پخته شده با روغن نباتی نیمه جامد. چربیهای ترانس نیز به طور طبیعی در برخی از محصولات حیوانی، مانند محصولات لبنی یافت می شوند. چربی های ترانس می تواند کلسترول بد(LDL-c) را افزایش و کلسترول خوب (HDL-c) را کاهش دهند. سعی کنید آنها را از رژیم غذایی خود حذف کنید.
 
3- کربوهیدرات ها
کربوهیدرات ها منبع اصلی انرژی بدن هستند. کربوهیدرات ها سوخت مورد نیاز برای انجام فعالیت فیزیکی و عملکرد مناسب اندام های بدن راتامین می کنند. بهترین منابع کربوهیدرات- میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار - همچنین ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز، فیبر، و موادمغذی گیاهی را به سلول های بدن می رسانند.
غلات سبوس دار و یا غذاهای ساخته شده از آنها شامل همه بخش های ضروری و مواد مغذی طبیعی کل دانه می باشند. غلات سبوس دار درغلات و حبوبات ، نان، آرد و کراکر یافت می شوند. برخی از غلات، مانند کوینولا، برنج قهوه ای، و یا جو می توانند در کنار غذاهای دیگر و یا به عنوان بخشی از غذای اصلی استفاده شوند.

فیبر قسمتی از مواد غذایی گیاهی است که بدن نمی تواند آن را هضم کند. 2 نوع فیبر وجود دارد. فیبر غیر محلول که به حرکت سریعتر بقایای مواد غذایی به خارج از بدن کمک می کند و فیبر محلول که با نگهداری آب در مدفوع به حفظ قوام طبیعی آن کمک می کند.
منابع دیگر کربوهیدراتها شامل نان، سیب زمینی، برنج، ماکارونی، غلات، حبوبات، ذرت، نخود فرنگی، لوبیا می باشند. شیرینی ها (انواع دسر، آبنبات و نوشیدنی های شیرین شده با شکر) می توانند کربوهیدرات ها را تامین کنند، اما میزان بسیار کمی از ویتامین ها، مواد معدنی، و مواد مغذی موجود در گیاهان را فراهم می آورند.

4- آب
تمام سلول های بدن برای عملکرد خود به آب نیاز دارند. اگر مایعات به اندازه کافی مصرف نشوند و یا اگر مایعات از طریق استفراغ یا اسهال از دست بروند ، بدن دهیدراته می شود(بدن به اندازه ای که باید مایعات داشته باشد، ندارد). در این صورت، مایعات و مواد معدنی که به حفظ عملکرد بدن کمک می کنند، می توانند به گونه ای خطرناک از تعادل خارج شوند. مقداری از  آب  مورد نیاز از طریق خوردن غذاها حاصل می شود، اما یک فرد باید در در روز8  لیوان مایعات بنوشد تا بتوان اطمینان حاصل کرد که تمام سلول های بدن مایعات مورد نیاز خود را دریافت کرده اند. در صورت استفراغ یا داشتن اسهال، به مایعات اضافی نیاز است. به خاطر داشته باشید که همه مایعات (سوپ، شیر، بستنی و حتی ژلاتین) جز مایعات به حساب می آیند.
 
5- ویتامین ها و مواد معدنی 
بدن به مقدار کمی از ویتامین ها و مواد معدنی برای کمک به عملکرد درست، نیاز دارد. بسیاری از آنها به طور طبیعی در مواد غذایی یافت می شوند. آنها همچنین به عنوان مکمل به صورت قرص و مایع به فروش می رسند. آنها به بدن در استفاده از انرژی (کالری) موجود در غذاها کمک می کنند.
فردی که یک رژیم غذایی متعادل با کالری و پروتئین کافی دارد معمولا مقدار زیادی از ویتامین ها و مواد معدنی را دریافت می کند. اما داشتن یک رژیم غذایی متعادل هنگام درمان سرطان، به خصوص در صورت داشتن عوارض جانبی درمان که برای مدت زمان طولانی به طول انجامد، بسیار سخت می باشد. در این مورد، دکتر و یا متخصص تغذیه ممکن است یک مکمل مولتی ویتامین و مواد معدنی روزانه را پیشنهاد  دهد.
برخی از افراد مبتلا به سرطان مقدار زیادی ویتامین، مواد معدنی و دیگر مکمل های غذایی را به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن و یا حتی از بین بردن سلول های سرطانی مصرف می کنند. اما برخی از این مواد می تواند مضر باشد، به ویژه هنگامی که در مقادیر زیاد مصرف شوند. در واقع، مقدار زیادی ویتامینها و مواد معدنی ممکن است تاثیر شیمی درمانی و پرتو درمانی را کاهش دهد.
اگر پزشک متخصص ، دریافت مکمل را بی ضرر اعلام کند، بهتر است مکملی که حداکثر 100%  میزان مورد نیاز ویتامین و مواد معدنی را تامین می کند و بدون آهن باشد ( به جز هنگام مشخص شدن نیاز به آهن) انتخاب شود.

6- آنتی اکسیدان ها
آنتی اکسیدان ها شامل ویتامین A ، C ، E ، سلنیوم و روی و برخی از آنزیم هایی هستند که رادیکال های آزاد را جذب کرده ، به آن ها متصل شده و مانع آسیب به سلول های سالم می شوند.برای دریافت میزان بالای آنتی اکسیدان ها، مصرف میوه ها و سبزی های متنوع ، که منابع خوب آنتی اکسیدان ها هستند، توصیه می شود. دریافت میزان بالای مکمل های آنتی اکسیدان یا غذاها و مایعات غنی شده با ویتامین ها در زمان شیمی درمانی یا پرتو درمانی توصیه نمی شود.
 
7- فیتونوترینت ها
فیتونوترینت ها یا فیتوکمیکال ها ترکیباتی گیاهی مانند کاروتنوئید ها، لیکوپن، رزوراترول و فیتواسترول ها هستند که به نظر می رسد دارای خواص محافظتی می باشند.آن ها در محصولات گیاهی از جمله میوه ها ، سبزی ها، و چای یافت می شوند.قرص ها یا مکمل های فیتوکمیکال ها به اندازه مصرف غذاهای حاوی آن ها مفید نمی باشند.

8- گیاهان
گیاهان دارویی صدها سال است که برای درمان بیماری ها استفاده می شوند و نتایج مختلفی را ارائه داده اند.امروزه، این مواد در بسیاری از محصولات از جمله قرص ها، عصاره ها، دم کرده ها و مرهم ها یافت می شوند. بسیاری از این محصولات  بی ضرر و ایمن می باشند ولی برخی می توانند عوارض جانبی شدید و خطرناکی داشته باشند. بعضی از این مواد ممکن است با روش های درمانی استاندارد  برای سرطان از جمله شیمی درمانی ،پرتو درمانی و بهبودی پس از عمل جراحی ، تداخل داشته باشند. برای مصرف این مواد با پزشک خود مشورت کنید.


telegram
logo-samandehi
ایمیل شرکت: info@owj1.com